AKTUALNOŚCI

 
 
OPERA

26 kwietnia klasa 2a była na niezwykłym przedstawieniu w Operze. W czasie spektaklu: Historia najmniej prawdopodobna, odwiedzaliśmy różne sale w gmachu. W każdym pomieszczeniu miało miejsce inne wydarzenie. Było to o tyle ciekawe, że zwiedziliśmy Operę od piwnicy aż po dach. To było niezwykłe przeżycie, tym bardziej, że gmach jest świeżo po remoncie.

 
Ewa Łaszcz opiekun SKKT
 
 
Z WIZYTĄ W STRAŻY POŻARNEJ

25 kwietnia 2016r. byliśmy na wycieczce w Straży Pożarnej.  Mieści się ona przy  ulicy Teofila Firlika - strażaka, który w naszym mieście spędził zaledwie 5 dni. 9 maja 1945 roku Firlik zginął jadąc do pożaru. Dziś została po nim tablica pamiątkowa i ulica nazwana jego imieniem. Budynek ma ponad 113 lat, zbudowany został w 1903 roku. Początkowo była to konna straż, licząca 37 strażaków.  Można podziwiać architekturę tego miejsca, zabytkową, oryginalną, drewnianą podłogę, dzwon, który oznajmiał koniec dyżuru strażaka.  Oprócz historii tego miejsca poznaliśmy pracę strażaków, udzielanie pierwszej pomocy, wzywanie pomocy oraz oglądaliśmy sprzęt strażacki i próbny alarm. Dziękujemy strażakom za tak wspaniałą lekcję.

 
Ewa Łaszcz – opiekun SKKT
 
 
DZIEŃ GEOGRAFA

We wtorek, 19 kwietnia, odbyła się już IV edycja „Dnia Geografa”, podczas którego uczniowie klasy 2a odwiedzili Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego i wzięli udział w prowadzonych przez pracowników akademickich oraz studentów wykładach i warsztatach dotyczących geologii, geografii, meteorologii. Zetknęliśmy się z ciekawymi zadaniami naukowymi. Hasłem tegorocznego Dnia Ziemi  było: „Palący problem - niska emisja”. Nauczyliśmy się jak szanować nasze środowisko i wykorzystywać odnawialne źródła energii, redukując jednocześnie do niezbędnego minimum problem emisji smogu i innych zanieczyszczeń. Wzięliśmy udział  w 4 warsztatach:

1. "Świat okrzemek"
2. "Jaki był klimat tysiące lat temu? Mikro-śledztwo detektywistyczne"
3. "Rozpoznawanie skamieniałości - preparowanie i sporządzanie odlewów"
4. "Zobacz marchewkę pod mikroskopem - nasiona roślin w powiększeniu"
Zajęcia były bardzo ciekawe i wrócimy tu za rok.
 
Ewa Łaszcz – opiekun SKKT
 
 
MUZEUM TECHNIKI fotorelacja tutaj
 
 
W MUZEUM
 
18.03.2016r. odwiedziliśmy Muzeum Narodowe Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej. Zdobywamy wiadomości na temat historii i tradycji naszego miasta. Mieści się ono w barokowym Pałacu Sejmu Stanów, wybudowanym w latach 1726–1727. Dawniej pałac służył jako miejsce obrad samorządu prowincji pomorskiej, a także jako rezydencja króla na czas jego wizyt w Szczecinie. W okresie międzywojennym pałac przebudowano na siedzibę Pomorskiego Muzeum Krajowego, a po drugiej wojnie światowej budynek przejęło Muzeum Pomorza Zachodniego, obecnie Muzeum Narodowe w Szczecinie. Oglądaliśmy wystawę: Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci. Uczestniczyliśmy również w lekcji muzealnej: Bite, drukowane..., czyli rzecz o pieniądzach, podczas której poznaliśmy historię pieniądza od muszelek kauri do karty bankomatowej, Dowiedzieliśmy się również, jak wyglądały pierwsze formy handlu i płatności, kiedy pojawiły się monety i banknoty, zapoznaliśmy się z takimi pojęciami, jak moneta (awers, rewers), banknot, mennica, mincerz, płacidło oraz wirtualne przelew, poznaliśmy przysłowia dotyczące pieniędzy oraz zobaczą oryginalne monety bite na Pomorzu Zachodnim. Pani prowadząca Dorota Baumgarten-Szczyrska, pokazała nam, gdzie znajdowały się mennice na Pomorzu i kto był ich twórcami.
Lekcja była bardzo ciekawa.
 
Ewa Łaszcz – opiekun SKKT
 
 
RAJD W POSZUKIWANIU WIOSNY
 
Członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego „Obieżyświat” wyruszyli 19 marca na poszukiwanie wiosny. Rajd organizował ZS nr 9. Trasa wiodła od Szosy Polskiej – ul. Policką- ul. Bajeczną – ul. Nehringa – kościół pw. Niepokalanego Serca NMP – lapidarium – ul. Kościelną do Zespołu Szkół nr 9 na ul. Dąbrówki (ok. 5km). Na trasie mieliśmy do wykonania wiele zadań, które wymagały od nas dobrej organizacji, dokładnych pomiarów, znajomości drzew, tworzenia rymów i wierszyków o wiośnie. Na mecie czekały na nas wiosenne, kolorowe kanapki. Zdobyliśmy puchar za II miejsce. Wiosnę znaleźliśmy!!!! Była w parku ukryta w przebiśniegach, pąkach na drzewach i krzewach, ukryta w baziach i grzejącym coraz mocnej słonku.
 
Ewa Łaszcz – opiekun SKKT
 
 
V FESTIWAL PIOSENKI TURYSTYCZNEJ
 
27.02.2016r. odbył się V Festiwal Piosenki Turystycznej dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, organizowany przez Pałac Młodzieży w Szczecinie. Naszą szkołę reprezentowały: Dorota Ronka, Martyna Jodłowska i Zuzanna Bagińska z klasy 2a. Występ oceniało jury, które po przesłuchaniu solistów oraz zespołów nagrodziło tytułem laureata pięciu wykonawców. Wśród nich znalazła się nasza koleżanka Zuzanna Bagińska, która zdobyła 128 punktów za piosenkę pt.  „W lesie”.
Laureaci festiwalu wystąpią podczas Gali Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, która odbędzie się w auli Pałacu Młodzieży – PCE w dniu 7 kwietnia 2016 r.  Trzymamy kciuki za Zuzię.
 
Ewa Łaszcz – opiekun SKKT
 
 
VIII EDYCJA KONKURSU NA NAJAKTYWNIEJSZE SKKT
 
10 grudnia w III Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa odbyło się podsumowanie XVIII Edycji Konkursu na Najaktywniejsze Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne za rok szkolny 2014/ 2105.
Dzięki wytrwałej grupie turystów  ze szkolnego koła  „Obieżyświat” i ogromnej pracy opiekunów: Pana Krzysztofa Marciszewskiego, Pani Aldony Głowackiej i Pani Ewy Łaszcz zajęliśmy IV zaszczytne miejsce w Szczecinie.  Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.
Ewa Łaszcz – opiekun SKKT
 
 
RAJD
 
5 grudnia 2015r. wyruszyliśmy w poszukiwaniu Mikołaja po Polickich lasach. Pogoda dopisała, pomimo błota i chłodu humory mieliśmy wspaniałe. Wędrowaliśmy krótką trasą, ponieważ wśród nas były przedszkolaki. Na trasie odbywały się konkursy wiedzy o św. Mikołaju. W nagrodę za prawidłową odpowiedź dostawało się lizaka.
Na mecie, przy Galerii „Skarb” w Policach, czekało na nas ognisko i konkursy sprawnościowe. Gorąca, pieczona kiełbaska smakowała wybornie, a herbata z termosu rozgrzewała nasze wnętrza.  Było dużo biegania i zabawy. Hania i Szymek zdobyli nawet nagrody w konkursach. Nie zdążyliśmy zobaczyć się z Mikołajem, ale zostawił dla nas słodki poczęstunek, a dla tych, którzy ubrali mikołajkowe czapki – nagrody specjalne.
Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu, szczególnie Pani Ani, która pomagała w sprawowaniu opieki nad uczestnikami rajdu z naszej szkoły (było nas 14).
Ewa Łaszcz
 
INTERAKTYWNE MIASTO NAUKI
 
W środę po raz kolejny młodzi turyści z klasy 2a wyruszyli na poszukiwanie przygód. Odwiedziliśmy Muzeum Narodowe na Wałach Chrobrego, gdzie znajduje się wystawa „Interaktywne Miasto Nauki”.
Tam po krótkim oprowadzeniu nas po kolejnych naukowych stoiskach, mogliśmy do woli, w bezpiecznych warunkach, oglądać, dotykać, kręcić, pisać, podziwiać, zapoznawać się z podstawowymi prawami przyrody,przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z zakresu różnych dziedzin wiedzy: m.in. odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja. Ekspozycja liczy ponad 40 obiektów edukacyjnych. Największymi atrakcjami były: studnia bez dna, nieskończoność od środka, lewitacja, wymazywanie twarzy, unosząca się w powietrzu piłka, „wirujący domek”. Dzięki medycznym modelom głowy i oka można było zrozumieć działanie naszych narządów wzroku. Ekspozycja została stworzona przez szczecińskich naukowców z Fundacji Miasto Nauki, a autorem koncepcji jest Grzegorz Adamowicz.
Następnie udaliśmy się na godzinny pokaz edukacyjno-popularyzatorski Szalonego Profesora.Podczas godzinnych zajęć poznawaliśmy takie zagadnienia jak ekstremalnie niskie temperatury i eksplozje kontrolowane. To był niezwykły pokaz podczas, którego Szalony Profesor wykonywał doświadczenia z ciekłym azotem.
Ewa Łaszcz
  
SKKT W ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH
 
Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Obieżyświat” rusza w celu poznania swojego miasta.  Jesteśmy w Zamku Książąt Pomorskich. Znajduje się tu wystawa „Jan III Sobieski – marszałek, hetman, król”, która składa się z prawie 120 eksponatów ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego i ponad 70 pochodzących z polskich instytucji muzealnych. Prezentowane  materiały dokumentują życie Jana III Sobieskiego oraz sytuację polityczną XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Wśród nich znajdują się, m.in.: obrazy, grafiki, militaria, medale, pieczęcie i rękopisy.  Po niezwykłej lekcji historii mogliśmy własnoręcznie wykonać królewską koronę. Oglądaliśmy również zamek, dziedzińce i zegar.
Poznaliśmy też pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki, Bramę Królewską, kościół pw. Piotra i Pawła. Czekamy na następne wyjścia.
Ewa Łaszcz
 
 
RAJD W PUSZCZY WKRZAŃSKIEJ
 
W  piękny  jesienny poranek SKKT " Obieżyświat" znowu na szkakach. Tym  razem  W  puszczy Wkrzańskiej. Trasa liczyła 8,5 km, rozpoczynała się w   Bartoszewie,   wiodła  leśnymi  ścieżkami  do  Leśniczówki  Stare Leśno. Pogoda i humory dopisały. Do zobaczenia na następnych szkakach.
 
Ewa Łaszcz
  

 
 
 
 
 
Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 14 im. Danuty Szyksznian w Szczecinie