GODZINY PRACY

Joanna Kotuła- Plota

Joanna Kotuła- Plota

Renata Truszyńska

04.10.2016 roku uczniowie z klasy 5a poszukiwali wartości w życiu dzieci, na podstawie twórczości księdza Jana Twardowskiego.

Joanna Białkowska

SYRENKI

Uczniowie klasy 3b zainspirowani różnorodnością opisu syren i syrenek występujących w baśniach i bajkach europejskich wykonali ich oryginalne i ciekawe postacie. Papier mache posłużył dzieciom jako środek wyrazu artystycznego.

Dorota Karandyszowska
Katarzyna Rosik
Joanna Kotuła - Plota

DLACZEGO LUBIMY CHODZIĆ DO BIBLIOTEKI?

Dzieci z klasy 2a wzięły udział w warsztatach propagujących czytelnictwo „Dlaczego lubimy chodzić   do biblioteki?”. Zajęcia zakończyły się wykonaniem plakatów propagujących czytelnictwo, które następnie zostały rozwieszone na terenie naszej szkoły oraz w bibliotece.

Aldona Głowacka

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2016/2017 przystąpiliśmy do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uruchomiając projekt rozwoju i wspierania kompetencji czytelniczych wśród uczniów naszej szkoły, będziemy stwarzać i poszerzać ich przestrzeń do kontaktu z książką. W tym celu wspólnie z uczniami, rodzicami oraz nauczycielami utworzymy listę nowości książkowych do biblioteki. Będziemy promować czytelnictwo i rozwijać zainteresowania czytelnicze poprzez zajęcia edukacyjne i lekcje biblioteczne, warsztaty aktywizujące czytelnictwo, konkursy czytelnicze oraz akcje popularyzujące literaturę piękną i popularno-naukową.

Ideą przewodnią rozwoju czytelnictwa w tym roku szkolnym jest zamysł, aby książka wzmocniła w uczniach to, co najlepsze. Pozwoliła na wydobycie tego co najszlachetniejsze w ich możliwościach i zdolnościach, ponieważ czytanie jest swoistym kluczem, który zapewnia człowiekowi sukces przez całe życie.

GŁOŚNE CZYTANIE

Drodzy Rodzice!

Pragniemy Was zachęcić do głośnego czytania dzieciom. Od tego zależy między innymi pomyślna przyszłość Waszego dziecka. Jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole oraz w życiu...

CODZIENNIE CZYTAJCIE MU GŁOŚNO PRZEZ 20 MINUT!

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
  • buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
  • zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
  • rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
  • uczy myślenia, poprawia koncentrację;
  • wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;
  • poszerza wiedzę ogólną;
  • ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
  • uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
  • zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
  • chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
  • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie
Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi.
Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.
Jeśli będziemy czytać na głos, nasze dzieci pokochają czytanie, co jest nawet ważniejsze niż samo uczenie się języka, pisania i czytania. Dzieci, które odczuwają niechęć na myśl o czytaniu robią to wiele gorzej i niestety nie zmienia się to z czasem.
Są jeszcze inne plusy głośnego czytania dzieciom:
  • podczas głośnego czytania rozwijamy umiejętności społeczne naszych dzieci,
  • opisując ilustracje i zamieszczone zdjęcia pozwalamy im lepiej poznać otaczający ich świat,
  • wyjaśniamy znaczenie opowiadania,
  • rozmawiamy o czytanym tekście i odpowiadamy na ich pytania.

NIKT NIE RODZI SIĘ CZYTELNIKIEM,

CZYTELNIKA TRZEBA WYCHOWAĆ.
  • wprowadź rytuał głośnego czytania dziecku 20 minut dziennie;
  • jeśli dziecko o to prosi - wielokrotnie czytaj tę samą książkę lub wiersz;
  • pozwalaj na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony;
  • unikaj podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt;
  • sam bądź przykładem - dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych we własnych lekturach.
  • czytaj swojemu dziecku, im częściej tym lepiej;
  • pamiętaj, że czytanie ma być przyjemnością dla dziecka i dla Ciebie;
  • od częstotliwość czytania ważniejsza jest jakość, niech wspólne czytanie będzie świetną zabawą.

Do czytania dziecku wybieraj odpowiednie książki:

• ciekawe dla dziecka;
  • napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną;
  • uczące racjonalnego myślenia;
  • niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, zwierząt, prawa;
  • promujące pozytywne wzorce postępowania;
  • dostosowane do wrażliwości dziecka - nie wzbudzające lęków;
  • unikające stereotypów kulturowych związanych z rasą, płcią itp.
  • budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.

Wystarczy 20 minut czytania każdego dnia, by dziecko stało się bardziej pogodne i śmiałe, wrażliwe, ciekawe świata. Wspólne czytanie to także bliski kontakt z mamą i tatą, dający dziecku poczucie bezpieczeństwa.