AKTUALNOŚCI
 
 
II cz. Konkursu Wiedzy Morskiej
 
6 czerwca wzięliśmy udział w II cz. Konkursu Wiedzy Morskiej. Spotkaliśmy się na Przystani CŻ.  w   mocno okrojony
 
składzie. Tomek Pilarski zachorował, Hubert Niwiński i Piotr Antkowiak wyjechali na wycieczkę, reprezentowali nas tylko
 
Szymon Porzuczek i Marceli Żuraw. Regaty na pagajach ( bo wiatr był zbyt silny)  wygraliśmy z pomocą Piotra z SP 56,
 
który usiadł za sterem. Do 3-osobowej  obsady łódki zabrakło nam jednego.  Prawdą jest jednak, że gdyby nie nasze
 
super wyniki z I cz. o zwycięstwie nie byłoby mowy. Koledze bardzo dziękujemy.  Nagrodą w tym konkursie było 2000 zł!
 
Wygląda na to, że przyszły rok szkolny rozpoczniemy jakimś dłuższym rejsem. GRATULACJE!!!
 
 
Szkolenie żeglarskie.
 
31 maja klasa IIIa odbyła na przystani CŻ ostatnie w tym roku szkolenie żeglarskie. Pływaliśmy na Optymistach,
 
bawiliśmy się na placu zabaw i piekliśmy kiełbaski. Pogoda była piękna, więc dzień się bardzo udał.
 
Konkurs plastyczny „Ekowodni”
 
05 kwietnia Hubert Niwiński uczeń kl. VIb odebrał nagrodę za Międzyszkolny Konkurs Plastyczny Ekowodni, który odbył
 
się w SP41. Zdobył II miejsce w kategorii klas VI-VIII. Gratulacje!!!
 
 
  Konkurs wiedzy morskiej.
 
04.04. w SP 23 odbył się kolejny Konkurs Wiedzy Morskiej tym razem z językiem angielskim. Reprezentowali nas: Tomek
 
Pilarski, Szymon Porzuczek i Marceli Żuraw z kl. VIa oraz Hubert Niwiński z kl. VIb. Nasz zespół radził sobie bardzo
 
dobrze z większością 8 konkurencji,  na koniec wykonał pracę plastyczną i w efekcie zajął IIm . Kolejne brawa!
 
KONKURS "WIELCY PODRÓŻNICY I ODKRYWCY - JAMES COOK"
 
23 lutego 2018 r. w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs „Wielcy podróżnicy i odkrywcy – James Cook”. Była to już X edycja konkursu Edukacji Morskiej organizowana w naszej szkole.
Głównym celem konkursu było życie i podróże Jamesa Cooka oraz  znajomość  podstaw żeglarstwa. W konkursie wzięło udział siedem drużyn czteroosobowych ze szkół podstawowych nr 11 (dwa zespoły), 23, 44, 59, 61 oraz reprezentanci naszej szkoły.

W skład komisji wchodziły osoby posiadające przygotowanie i wiedzę w dziedzinie edukacji wodnej i żeglarskiej –Kapitan Mieczysława Ircha oraz Kapitan Jerzy Kaczor.

Dzieci były bardzo zaangażowane, chętnie współpracowały ze sobą, wykazały się kreatywnością. Wszyscy bawili się rewelacyjnie

A oto wyniki konkursu:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 59,
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 61, 14,
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11,
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 23,
V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 44.
 
Opracowała Monika Kaniewska
 
 
KLASA IA NA KAJAKACH
 
Początek długiego weekendu 15.06. rodzice z dziećmi z kl. Ia spędzili  na kajakach. Dzień był wyjątkowo piękny i słoneczny. Spotkaliśmy się na przystani CŻ. Postanowiliśmy dopłynąć rzeką Płonią do Dąbia, ale remont mosty zmienił nieco nasze plany. Mogliśmy podziwiać przyrodę  i delektować  się spokojem na jeziorze i rzece. Potem zabawy i wspólne ognisko. 
 
Wanda Stefanowska - Nowalany

 
SZKOLENIE NA OPTYMISTACH
 
Nie tylko maluchy pływały na Optymistach ale i kl. IV. Doświadczenie 3 lat sprawiło, że niektórzy wypłynęli już samodzielnie na jezioro.  Zmienny wiatr sprawiał nam troszkę kłopotów i jednemu z nas zdarzyła się wywrotka,  ale dzielnie z dobrym humorem udało się ją przeżyć. Za to po takich emocjach apetyty nam dopisywały. 
 
Wanda Stefanowska - Nowalany

 
DZIEŃ DZIECKA
 
Dzień Dziecka, jak co roku, obchodziliśmy na statku Dziewanna. Członkowie SKEM z kl. Ia,  IVa i IVb wspólnie obyli rejs po Odrze. Miło popatrzeć na nasze piękne  miasto od strony wody. 

Wanda Stefanowska - Nowalany

 
SZKOLENIE ŻEGLARSKIE NA PRZYSTANI CŻ
 
29 05. i 05.06 kl. I a wzięła udział w szkoleniu żeglarskim na przystani CŻ. Pod okiem instruktora  po raz pierwszy samodzielnie wyruszyliśmy na wodę. Oczywiście najpierw przeszliśmy szkolenie teoretyczne. Poznaliśmy budowę Optymista i na sucho ćwiczyliśmy przesiadanie podczas manewrów….a na zakończenie ognisko i wspaniałe kiełbaski. 
 
Wanda Stefanowska - Nowalany

 
KONKURS "50-LECIE s/y MAGNOLIA"
 
27.10.2016r odwiedziliśmy SP 23 w Dąbiu i  wzięliśmy udział w konkursie "50-lecie s/y Magnolia". Reprezentowali nas uczniowie kl. IVa : Kacper Korycko, Tomek Pilarski, Szymon Porzuczek i Marceli Żuraw. Konkurs miał charakter bitwy morskiej, a więc wiele zależało od szczęścia. Zajęliśmy V miejsce.
 
Wanda Stefanowska - Nowalany
 
 
KLASA IA NA PRZYSTANI CŻ
 
17.10.2016r. swoją przygodę z żeglarstwem rozpoczęła na Przystani CŻ kl. Ia (klasa  morska). Mieliśmy pierwszy kontakt z instruktorem, wodą i łódkami typu Optymist. Sami jeszcze co prawda nie pływaliśmy, ale dużą frajdę mieliśmy pływając motorówką i w łódkach na holu. Wiosną spróbujemy swoich sił na wodzie już pod żaglem.
 
Wanda Stefanowska - Nowalany
 
 
MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY KAJAKOWE

27.09.2016r wzięliśmy udział (po raz pierwszy) w Międzyszkolnych Zawodach Kajakowych na Przystani Centrum Żeglarskiego. Wystawiliśmy reprezentantów z klas IV-VI. Chłopcom z klasy IVa: Szymonowi Porzuczce i Marcelemu Żurawiowi udało się zająć III miejsce. Brawo ! :)


 
Wanda Stefanowska - Nowalany
 
 
WODNIACY - SPRAWNI, ZGRANI, ZWINNI
 

Już 6 raz wzięliśmy udział w konkursie „Wodniacy - sprawni, zgrani, zwinni” w SP 51.  To nasz ulubiony konkurs, ponieważ obywa się na basenie szkolnym i jest dużo atrakcyjnych konkurencji  w wodzie np. wyławianie zabawek z basenu na czas (w tym jesteśmy świetni!), przeciąganie tratwy ratunkowej z brzegu na brzeg oraz wyścigi z deską. Ponadto, już na brzegu wiązaliśmy węzły, opisywaliśmy na mapie tor wodny Szczecin- Świnoujście i wyposażenie tratwy ratunkowej, rozpoznawaliśmy jednostki pływające oraz części Optymista na koniec rozszyfrowywaliśmy hasło zapisane alfabetem Morsea. Zdobyliśmy II miejsce!!!

Wanda Stefanowska - Nowalany
 
 
KONKURS WIEDZY MORSKIEJ
 
10 marca rozpoczął się trzyetapowy Konkurs Wiedzy Morskiej.  Dwa etapy: praktyczny i teoretyczny odbyły się jeden po drugim w Pałacu Młodzieży, a trzeci odbędzie się w czerwcu na wodzie na Przystani CŻ. Świetnie poradziliśmy sobie z: latarniami morskimi polskiego wybrzeża, węzłami, alfabetem Morsea, osprzętem i budową Optymista słabiej z przesiadaniem się podczas manewrów w Optymiście oraz z testami…. Zobaczymy jak spiszemy się na wodzie?
 
Wanda Stefanowska - Nowalany
 
 
KONKURS "WIELCY PODRÓŻNICY I ODKRYWCY"
 
25 lutego, już ósmy raz odbył się w naszej szkole konkurs „Wielcy Podróżnicy i Odkrywcy”. Bohaterem tegorocznej edycji był kpt. Krzysztof Baranowski, człowiek, który dwukrotnie, samotnie opłynął Ziemię i twórca „Szkoły pod żaglami”. Gościliśmy reprezentacje 7 szkół (SP: 1, 5, 23, 37, 56, 59, 61) oraz drużynę z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. W załodze SP 14 znaleźli się: Julka Kukier z kl VIa i z kl IIIa: Klaudia Piwek, Tomek Pilarski i Marcel Woźny. Konferansjerami uroczystości byli Natalia Mazur z kl. IIIa i Patryk Gadowski z kl. VIa. Nasze przedsięwzięcie uświetnili członkowie komisji pani Jolanta Gałęzowska z Pałacu Młodzieży, która była autorką pytań do testu o kpt. K. Baranowskim oraz kapitanowie: Jerzy Kaczor i Mieczysław Ircha. Konkurs składał się z kilku konkurencji: testów wiedzy, rozszyfrowania hasła zapisanego alfabetem Morsea, ułożenia puzzli z żaglowcem do rozpoznania, podpisania rodzajów ożaglowania, wiązania węzłów oraz wykonania pracy plastycznej - plakatu zachęcającego do uczestnictwa w rejsie ze „Szkołą pod żaglami” (można je podziwiać na korytarzu przy świetlicy). Udało nam się wygrać - Brawo dla naszej drużyny!
 
Wanda Stefanowska - Nowalany
 
 
JUBILEUSZOWA GALA "Z WIATREM W ŻAGLACH"
 
15.12.2015r odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa Miejskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej - "Z wiatrem w żaglach". Program obchodził swoje 20-lecie. W Starej Rzeźni (gdzie odbyła się impreza) zebrali się wszyscy, którzy w nim uczestniczyli i uczestniczą. Byli przedstawiciele UM, Polskiego Radia Szczecin, prasy, kapitanowie,  instruktorzy żeglarstwa,  dyrektorzy szkół i nauczyciele. Nasza szkoła uczestniczy w programie od samego początku za sprawą p. Marii Wołejszy, która została odznaczona Medalem 20-lecia Programu, p. Wanda i p. Dyrektor otrzymały statuetki.
 
Wanda Stefanowska - Nowalany 
 
 
ZAJĘCIA Z INSTRUKTOREM ŻEGLARSTWA
 
26 listopada gościliśmy na zajęciach p. Jolę Gałęzowską – instruktorkę żeglarstwa, która uczyła nas kursów względem wiatru. Zajęcia były ciekawe i będą dla nas bardzo przydatne podczas pływania na łódkach w następnym sezonie żeglarskim w maju.
 
Wanda Stefanowska - Nowalany 
 
 
WYDARZYŁO SIĘ W PAŹDZIERNIKU
 
W październiku wybraliśmy  się na ostatnie pływania w tegorocznym sezonie.  Kl III  pływała na Optymistach (06.10), a kl VI na Skipperach (09.10). Pogoda nam sprzyjała (nie padało), chociaż wiaterek powiewał czasami nawet za mocno i niektórzy nie pozostali na wodzie zbyt długo. Maluchom udało się sucho zakończyć zajęcia …… natomiast „starszakom” niestety nie, ale  6 letnie doświadczenie sprawiło, że wzorowo zniosła Jula kąpiel w październikowej wodzie.  BRAWO!!!
 
W tym roku zgodnie z tradycją naszej szkoły klasa morska IIIa i  kl IIIb przygotowały Ślubowanie kl I. Pani dyrektor wcieliła się w rolę kapitana, a w rolę I-go oficera wcieliła się p. wicedyrektor. Uroczystość prowadzili członkowie SKEM z kl VIa: Kesja Buczula, Juka Kukier i  Patryk Gadowski , którym serdecznie dziękujemy.
 
29 października spotkaliśmy się w  naszej szkole z instruktorami żeglarstwa z Przystani Centrum Żeglarskiego, którzy zachęcali nas do szkoleń w ramach programu Energia Sailing. Zapoznali nas z łódką Optymist, od której zaczynają się szkolenia. Przypomnieli zasady bezpieczeństwa nad wodą oraz przybliżyli nam sylwetki sławnych żeglarzy i dzieci takich jak my, które odnoszą już sukcesy w żeglarstwie.
 
Wanda Stefanowska - Nowalany
 
 
JUBILEUSZ MIEJSKIEGO PROGRAMU "Z WIATREM W ŻAGLACH"
 
W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia Miejskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej „Z WIATREM W ŻAGLACH” . Temu wydarzeniu poświęcona jest od 1 września gazetka na tablicy Szkolnego Koła Edukacji Morskiej (korytarz przy świetlicy). W programie jesteśmy od początku dzięki p. Maryli Wołejszy, która prowadziła  początkowo Koło Ligii Morskiej i Rzecznej. Od 1997r. dołączyła już do Szkolnego Koła Edukacji Morskiej  p. Wanda Stefanowska i prowadzi je do dziś. Poza dobrą zabawą, szkoleniami żeglarskimi, biwakami, wycieczkami, śpiewamy szanty, spotykamy się z „ludźmi morza”,  organizujemy konkursy i uczestniczymy w wielu konkursach o zasięgu szkolnym i międzyszkolnym. Często z sukcesami! Należy tu wspomnieć o muzyku p. Zbigniewie Gochu, dzięki któremu odnosiliśmy wielokrotnie sukcesy w „Konkursie Piosenki  Morskiej i Szantowej w Zdrojach”.  Zapraszamy wszystkich do gazetki.
 
Wanda Stefanowska - Nowalany
 
 

 
 
 
 
 
Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 14 im. Danuty Szyksznian w Szczecinie